Капшитар Наталія Ігорівна Кардіолог, Ендокринолог
Автор

Капшитар-Столяр Наталія Ігорівна

Кардіолог, Ендокринолог, лікар функціональної діагностики Кандидат медичних наук (PhD). Лікар другої категорії

info kholesteryn

Холестерин-це жироподібна речовина, яка надходить в наш організм із продуктами харчування, а також синтезується у печінці.

Холестерин є необхідним для нашого організму, адже він входить у склад клітинних мембран, необхідний для синтезу гормонів та інших важливих для нашого організму речовин.

що таке холестерин

Печінка є своєрідною фабрикою, яка перероблює холестерин на різні типи, в залежності від потреб організму. Надлишок холестерину в крові призводить до розвитку атеросклерозу – відкладення холестерину на стінках судин, згодом може утворюватись атеросклеротична бляшка, яка перекриває просвіт судин, що призводить до зменшення кровопостачання головного мозку, серця та інших органів.

Атеросклероз є основною причиною розвитку інфаркту міокарда, ішемічного інсульту, ішемічної хвороби серця, збільшує ризик смерті та значно погіршує якість життя. При підвищенні холестерину можуть утворюватись камені в жовчному міхурі та розвивається жовчо-кам’яна хвороба.    Існує “хороший” та “поганий” холестерин. Щоб дізнатись свій рівень холестерину з його різновидами та оцінити стан ліпідного обміну-необхідно здати аналіз крові на ліпідограму.

Ліпідограма дозволяє визначити такі показники:

Ліпідограма

  1. Загальний холестерин-“будівельний матеріал” для організму. Його надлишок чи нестача є приводом для занепокоєння і потребує консультації лікаря для виявлення причини та визначення подальшої тактики корекції.
  2. Ліпопротеїди низької щільності-“погані ”, переносять частки холестерину по всьому організму і мають здатність накопичуватись на стінці судини у місці її пошкодження, сприяючи утворенню атеросклеротичної бляшки.
  3. Ліпопротеїди високої щільності-“хороші”, збирають надлишок холстерину та транспортують його назад в печінку для подальшого виведення з організму із жовччю.
  4. Тригліцериди-основний енергетичний запас для організму, проте збільшення їх рівня збільшує ризик серцево-судинних захворювань та гострого панкреатиту.
  5. Коефіцієнт атерогенності-співвідношення “хорошого” та “поганого” холестерину, що вираховується за спеціальною формулою, має діагностичне значення для оцінки ризику серцево-судинних захворювань.

Записатися на прийом online на сайті:

Які причини збільшення холестерину (гіперхолестеринемії) та хто є у групі ризику ?

  • Неправильне харчування (надмірне вживання насичених жирів, трансжирів в раціоні)
  • Шкідливі звички (куріння, надмірне вживання алкоголю).
  • Генетична схильність. Якщо у когось з членів вашої родини наявний підвищений рівень холестерину, то вам слід періодично визначати показники ліпідограми.
  • Наявність хронічних захворювань (цукровий діабет, гіпотиреоз, захворювання печінки та нирок)
  • Переїдання, надмірна маса тіла, ожиріння
  • Жінки у період менопаузи-це пояснюється тим, що змінюється гормональний фон, знижується рівень естрогену, який в нормі збільшує рівень “хорошого” холестенрину та має здатність знижувати “поганий” холестерин.

Профілактика гіперхолестеринемії:

  • раціональне харчування: виключити з раціону фастфуд копченості, маргарин, кондитерський жир, обмеження споживання жирних сортів м’яса, обмеження солодощів, збільшення в раціоні цільнозенових злаків, риби, овочів та фруктів, рослинної олії, горіхів та клітковини.
  • відмова від паління та  алкоголю
  • щоденна фізчна активність: ходьба, біг, плавання або будь-яка фізична активність, яка вам до вподоби, адже рух-це здоров’я.

Помічаєте тривожні симптоми у себе чи близької людини

Звертайтеся! Лікарі IQMED у Львові допоможуть своєчасно виявити та вирішити проблему.

Обрані послуги0
Ви не обрали жодної послуги
Продовжити вибір
0