Як відбувається діагностика РДУГ у дорослих?

Як відбувається діагностика РДУГ в Центрі лікування РДУГ IQMED

Фільц Юрій Олександрович Психіатр, Дитячий психіатр
Автор

Фільц Юрій Олександрович

провідний психіатр, дитячий психіатр, лікар вищої категорії, керівник психіатричної практики, керівник міжнародних клінічних досліджень, засновник клініки IQMED

Розлад дефіциту уваги та гіперактивності: що варто знати?

Розлад із дефіцитом уваги та гіперактивністю (РДУГ) є одним із найпоширеніших нейророзвиткових розладів, який діагностують у близько 5% дітей та 3% дорослих. РДУГ пов’язаний із біологічними особливостями роботи мозку, що впливають на здатність людини до самоконтролю та саморегуляції. Розрізняють три клінічні картини РДУГ:

  • неуважний тип,
  • гіперактивний тип,
  • комбінований тип.

Діагностика розладу з дефіцитом уваги та гіперактивністю (РДУГ) у дорослих має низку відмінностей від дитячої, оскільки симптоми можуть проявлятися менш очевидно, а багато людей роками не підозрюють про наявність цього розладу та адаптовуються до життя з симтомами, вважаючи це нормою.

Як відбувається діагностика РДУГ у дорослих у клініці IQMED?

Діагностика РДУГ відбувається лікарями-психіатрами клініки IQMED за уніфікованим протоколом, розробленим лікарем-психіатром, засновником клініки Юрієм Фільцом.

Первинна консультація у лікаря психіатра (60 хв)

Першим етапом протоколу діагностики РДУГ у дорослих є консультація у лікаря-психіатра, під час якої лікар проводить збір історії здоров’я та важливих подій пацієнта: від дитинства до теперішнього часу. Лікар збирає як загальний анамнез, так і анамнез психіатричний. Щоб первинна консультація була максимально ефективною – рекомендуємо принести на прийом до лікаря основні медичні заключення.

Під час первинної консультації лікар визначає оптимальний сценарій подальшої діагностики, оскільки в деяких випадках на перший план можуть виходити інші захворювання. Якщо ознак коморбідних станів (супутніх психічних або соматичних захворювань, які спостерігається одночасно з основним діагнозом) не виявлено, діагностика проводиться за стандартним планом. Якщо ж виявлено супутнє захворювання, пріоритет надається його діагностиці та лікуванню, особливо якщо воно значно впливає на стан пацієнта.

Для швидкої діагностики основних психічних розладів відповідно до критеріїв DSM-5 та МКХ-10 у Клініці IQMED може бути використано коротке міжнародне нейропсихіатричне інтерв’ю  M.I.N.I. (Mini International Neuropsychiatric Interview).

Після зібраного основного анамнезу, лікар узгоджує з пацієнтом план подальшої діагностичної роботи. На первинній консультації, пацієнт отримує психіатричні самоопитувальники, відповіді на які потрібно підготувати до повторної консультації.

Чи можна пропустити первинну консультацію та одразу перейти до діагностики РДУГ?

Збір анамнезу – перший і дуже важливий крок для побудови гіпотез та формування плану діагностики, провести діагностику РДУГ без розуміння загального стану пацієнта є вкрай складно, можуть бути опущені важливі деталі. Відмовитись від первинної консультації при запиті на діагностику РДУГ можна у тому випадку, якщо впродовж 6 місяців Ви вже були на консультації у іншого лікаря-психіатра клініки IQMED (можливо, з іншим запитом) і надаєте доступ до складеного ним консультативного висновку. В такому випадку, лікар, що проводитиме діагностику РДУГ, під час проведення діагностичного інтерв’ю задаватиме лише уточнюючі запитання, а не збиратиме повний анамнез пацієнта.

Самооцінка симптомів РДУГ та опитування близьких (домашня робота)

Важливим етапом діагностики РДУГ є самооцінка симптомів пацієнтом та оцінка його стану близькими (якщо є така можливість). Під час первинної консультації лікар-психіатр надає стандартизовані опитувальники для виявлення симптоматики РДУГ, які необхідно заповнити до повторного прийому.

На самоопрацювання надається опитувальник ADHD RS, який пацієнт заповнює двічі:

  • за останні 6 місяців (щоб оцінити поточний стан);
  • за період дитинства (5–12 років) (для аналізу симптомів у ранньому віці).

Якщо є можливість залучити близьких, рекомендується додаткове заповнення:

  • тестувальника для батьків (переважно щодо періоду дитинства пацієнта);
  • тестувальника для партнера (для оцінки симптомів за останні 6 місяців).

Аналіз та інтерпретація результатів пройдених самоопитувальників ADHD RS (30 хв)

Під час повторної консультації лікар психіатр аналізує результати заповнених опитувальників ADHD RS, інтерпретує отримані дані та ставить уточнюючі запитання.

Якщо пацієнт не мав можливості заповнити опитувальник ADHD RS самостійно, лікар під час консультації допомагає це зробити, однак, в такому випадку, потрібно попередньо узгодити годинну консультацію з лікарем.

Основна ціль, яку лікар ставить перед собою під час аналізу результатів самоопитувальника ADHD RS – це швидке підтвердження гіпотези наявності РДУГ.  Для подальшого виключення фальш-результатів та визначення типу РДУГ, рекомендовано пройти діагностичне інтерв’ю DIVA-5.

Діагностичне інтерв’ю DIVA-5 для виявлення РДУГ у дорослих (1,5 год)

DIVA-5 (Diagnostic Interview for ADHD in Adults, версія 5) – це структуроване діагностичне інтерв’ю для оцінки РДУГ у дорослих, засноване на критеріях DSM-5. Його застосовують лікарі-психіатри для детальної діагностики розладу та оцінки його впливу на життя пацієнта.

Це інтервʼю завжди проводиться лікарем психіатром та не може бути надане на самоопрацювання, оскільки відповіді на кожне питання обговорюються, та, за можливості, наводяться приклади з життя.

Різниця між DIVA-5 та ADHD RS

Критерій DIVA-5 ADHD RS (ADHD Rating Scale)
Тип Діагностичне інтерв’ю Оцінювальна шкала
Ким заповнюється Лікар разом із пацієнтом (можливо, з родичами) Сам пацієнт або його родичі
Основна мета Виявлення РДУГ у дорослих за DSM-5, аналіз симптомів у дитинстві та дорослому віці Оцінка вираженості симптомів РДУГ у певний період (останні 6 місяців, дитинство)
Форма проведення Інтерв’ю Самостійне заповнення опитувальника
Кому призначене Дорослим Дітям і дорослим
Сфери аналізу Робота, навчання, соціальне життя, емоційний стан Вираженість симптомів за шкалою

Опрацювання результатів обстеження та формування консультативного висновку

Після проведеного клінічного інтерв’ю лікар самостійно опрацьовує його результати та формує консультативний висновок. Зазвичай, це триває 1 робочий день. Консультативний висновок надсилається пацієнту на електронну пошту (за бажанням) або є можливість отримати його в клініці.

В консультативному висновку вказується діагноз за МКХ 10 та DSM-V, а також витяг основної інформації з проведеної діагностики.

За бажанням пацієнта, може бути сформовано Виписку із медичної карти амбулаторного хворого, а також внесені дані в eHealth –  електронну систему охорони здоров’я України, це окрема послуга клініки, яка надається лише на вимогу пацієнта.

Після встановленого діагнозу пацієнту пропонується розпочати лікування за Програмою лікування РДУГ у клініці IQMED.

 

Помічаєте тривожні симптоми у себе чи близької людини

Звертайтеся! Лікарі IQMED у Львові допоможуть своєчасно виявити та вирішити проблему.