Невроз

Невроз – це функціональний розлад нервової системи, що виникає через…

Яворська Наталія Петрівна Невролог
Автор

Яворська Наталія Петрівна

Невролог, лікар вищої категорії; Кандидат медичних наук; доцент кафедри невропатології та нейрохірургії ФПДО ЛНМУ ім. Данила Галицького; член робочої групи по вивченню невропатій Європейської неврологічної асоціації (EAN)

Негір Іванна Юріївна, Невролог
Автор

Негір Іванна Юріївна

Невролог, член Асоціації неврологів України

Невроз – це функціональний розлад нервової системи, що виникає через надмірні психоемоційні навантаження.

Термін “невроз” походить від грецьких слів neuron (нерв) та osis (хвороба). Вперше його запровадив шотландський лікар Вільям Каллен у 1769 році для позначення захворювань нервової системи.

Неврози є досить поширеним явищем у сучасному суспільстві. За статистикою, ними страждає кожна 5-6 людина. Це пов’язано зі стрімким ритмом життя, інформаційними перевантаженнями та хронічним стресом. Тому проблема неврозів набуває все більшої актуальності.

Невроз

Причини неврозу

Психологічні фактори

Невроз може розвинутися через різноманітні психологічні фактори. Найчастіше причиною є тривалі психотравмуючі ситуації, як-от – хронічні стреси, тривалі конфлікти, проблеми в особистому житті, нерозв’язані внутрішні протиріччя.

Генетична схильність

Схильність до неврозу може бути закладена генетично. Люди з емоційною нестійкістю, підвищеною тривожністю спадково схильні до розвитку невротичних розладів.

Соціокультурні впливи

Впливають і соціокультурні чинники – зростаючі темпи життя, інформаційні перевантаження, високі вимоги сучасного суспільства. Все це призводить до хронічних стресів і, як наслідок, неврозів.

Емоційні та стресові ситуації

Емоційні потрясіння, такі як втрата близької людини, розлучення, зрада, також можуть спровокувати невротичний зрив. Невроз часто розвивається на тлі депресії чи постійної тривоги.

Отже, причинами неврозу можуть бути як внутрішні психологічні конфлікти, так і зовнішні стресові чинники. Схильність до захворювання закладається спадковістю та особливостями нервової системи. Для попередження розвитку неврозу важливо навчитися долати стрес, вирішувати внутрішні конфлікти та зберігати психічну рівновагу.

Симптоми неврозу

Фізичні прояви

Невроз часто супроводжується певними фізичними проявами, адже впливає на роботу нервової системи та вегетативної нервової системи. До типових фізичних симптомів неврозу відносять:

Симптоми неврозу

  • головний біль
  • запаморочення
  • прискорене серцебиття (тахікардія)
  • підвищена пітливість
  • тремтіння тіла або кінцівок
  • болі в ділянці серця
  • порушення травлення, нудота, блювота
  • часте сечовипускання
  • сексуальні розлади

Такі прояви вказують на порушення роботи вегетативної нервової системи на тлі неврозу. Вони можуть бути як короткочасними, так і затяжними.

Психологічні прояви

З психологічної точки зору, невроз характеризується:

  • Підвищеною тривожністю, напругою, хвилюванням
  • Емоційною нестабільністю, частими змінами настрою
  • Порушеннями сну, хронічною втомою
  • Труднощами з концентрацією уваги, погіршенням пам’яті
  • Дратівливістю, схильністю до істеричних реакцій
  • Відчуттям власної неповноцінності, невпевненістю
  • Страхами, фобіями, нав’язливими думками

Такі психоемоційні розлади значно погіршують якість життя людини.

Поведінкові зміни

Невротичний стан може викликати і певні зміни в поведінці людини:

  • Зниження працездатності, важкість у виконанні звичних обов’язків
  • Уникнення спілкування, замкнутість, соціальна ізоляція
  • Порушення харчової поведінки – переїдання або відмова від їжі
  • Уникнення стресових ситуацій, ухилення від вирішення проблем
  • Аутоагресія – схильність до самоушкоджень

Такі зміни поведінки також вимагають уваги і корекції. Комплексний підхід до лікування допоможе повернути людині повноцінне життя.

Записатися на прийом online на сайті:

Види неврозів

Генералізований тривожний розлад

Генералізований тривожний розлад проявляється постійним або надмірним хвилюванням, напруженістю, занепокоєнням з приводу різних життєвих ситуацій. Людина постійно очікує невдач, катастроф, немов передчуває щось погане. Цей стан супроводжується фізичними симптомами, такими як м’язова напруга, пітливість, тремтіння, порушення сну.

Види неврозу

Панічний розлад

Панічний розлад виявляється раптовими нападами сильного страху та тривоги – панічними атаками. Вони супроводжуються серцебиттям, задухою, болем у грудях, страхом смерті. Панічні атаки виникають раптово, досягають піку протягом 10 хвилин і зазвичай закінчуються протягом 30 хвилин.

Фобії

Фобії – це нав’язливі, надмірні, нереалістичні страхи певних об’єктів, ситуацій, явищ. Найпоширенішими є соціальна фобія, страх висоти, страх замкнутого простору, страх павуків та інших комах. Фобії спричиняють великий дистрес і порушують нормальне функціонування людини.

Опісляння

Опісляння – це нав’язливі, небажані спогади про якусь травматичну подію, що повторюються і викликають емоційне потрясіння. Такі спогади часто переслідують людину після пережитої катастрофи, насилля, війни тощо. Вони порушують звичайну життєдіяльність і є проявом посттравматичного стресового розладу.

Обсесивно-компульсивний розлад

Цей різновид неврозу характеризується нав’язливими думками, ідеями, образами (обсесіями) та нав’язливими діями (компульсіями), спрямованими на тимчасове зняття напруження, викликаного обсесіями. Наприклад, нав’язливе миття рук, перевірка замків, ритуали перед сном тощо.

Посттравматичний стресовий розлад

Виникає внаслідок пережитої важкої психологічної травми – стихійного лиха, насилля, війни, аварій. Характеризується опіслянням, униканням нагадувань про травму, підвищеною тривожністю, розладами сну. Може розвинутися через тривалий час після травматичної події.

Отже, неврози бувають різних видів в залежності від домінуючих симптомів. Їх вчасне розпізнавання та адекватне лікування допоможуть людині повернути здоров’я та повноцінне життя.

Діагностика неврозу

Збір анамнезу та скарг

При підозрі на невроз лікар спочатку збирає детальний анамнез – розпитує про скарги пацієнта, коли вони вперше з’явилися, за яких обставин посилюються. Також цікавиться наявністю стресових ситуацій, психотравм, спадковістю. Зібрана інформація допомагає скласти попереднє уявлення.

Діагностика неврозу

Фізикальне обстеження

Проводиться ретельний огляд та обстеження пацієнта:

  • вимірювання артеріального тиску, пульсу, частоти дихання
  • перевірка рефлексів
  • огляд шкіри, зіниць
  • використання неврологічного молоточка
  • пальпація певних ділянок

Мета – виключити або виявити супутні захворювання.

Психологічне тестування

За допомогою спеціальних опитувальників і тестів оцінюється рівень тривожності, депресії, наявність фобій, оцінка стресостійкості.

Додаткові обстеження

За потреби призначаються аналізи крові, сечі, ЕКГ, ЕЕГ, МРТ головного мозку тощо. Це необхідно для виключення інших захворювань.

Консультація фахівців

Для уточнення діагнозу пацієнт може бути направлений до психотерапевта, психіатра, психолога.

Діагностика неврозу вимагає комплексного обстеження та консультації фахівців. Це допоможе визначити точний діагноз і призначити ефективне лікування.

Записатися на прийом online на сайті:

Лікування неврозу

Психотерапія

Основою лікування неврозів є психотерапія, мета якої – подолати глибинні психологічні причини розладу. Вона може проводитися в індивідуальній або груповій формі. До методів психотерапії при неврозах відносять:

  • Когнітивно-поведінкова терапія – навчає контролювати думки, емоції, змінювати звички та поведінкові патерни
  • Раціональна терапія – формує логічне мислення замість емоційного реагування
  • Гіпнотерапія – за допомогою навіювання знімає тривогу, страхи, фобії
  • Методи релаксації – аутогенне тренування, медитація тощо

Психотерапія дозволяє досягти стійкої ремісії при невротичних розладах.

Лікування неврозу

Фармакотерапія

За потреби для купірування симптомів призначаються ліки:

  • Транквілізатори – для зняття тривоги, хвилювання, страхів
  • Антидепресанти – при наявності депресії, порушеннях сну
  • Ноотропи – для покращення когнітивних функцій
  • Вітаміни групи B – для зниження дратівливості, поліпшення нервової діяльності

Медикаменти підбираються індивідуально, під контролем лікаря.

Профілактика неврозу

Стрес-менеджмент

Щоб запобігти виникненню неврозу, важливо навчитися керувати стресом та емоціями. Корисно освоїти техніки релаксації, медитації, аутогенного тренування, які допоможуть зняти напругу. Також вчасно виявляти ознаки перенапруження та робити перерви на відпочинок. Не брати на себе надмірні навантаження, уникати багатьох стресорів одночасно.

Здоровий спосіб життя

Важливо дотримуватися здорового способу життя – достатньо спати, регулярно харчуватися, займатися спортом. Уникати шкідливих звичок, більше часу проводити на свіжому повітрі. Дотримуватися рекомендованого лікарем режиму праці та відпочинку.

Підтримка соціального середовища

Позитивна підтримка з боку родини, друзів, колег значно знижує ризик виникнення неврозу. Важливо не замикатися в собі, а спілкуватися, ділитися проблемами, шукати емоційну підтримку. За потреби звертатися за допомогою до психолога.

Дотримання цих нескладних рекомендацій допоможе уберегтися від неврозу та зберегти здоров’я.

Записатися на прийом online на сайті:

Профілактика неврозу

Висновки

Значення вчасної діагностики та лікування неврозу

Невроз – це серйозне, але виліковне захворювання. За умови своєчасного звернення до лікаря та комплексного лікування його можна повністю подолати. Тому важливо розпізнати перші ознаки невротичного розладу та не займатися самолікуванням, а звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. Чим раніше розпочати лікування, тим швидше настане одужання.

Важливість психічного здоров’я в сучасному світі

У наш час, коли людина постійно зазнає стресів та інформаційних перевантажень, особливо важливо піклуватися про психічне здоров’я та емоційний стан. Невроз – це серйозний сигнал про необхідність змінити спосіб життя, уникати стресорів, більше часу приділяти відпочинку та розвитку. Тільки зберігаючи психічну рівновагу, можна відчувати себе щасливим та жити повноцінним життям.

Популярність та поширеність неврозів

Неврози та невротичні розлади досить поширені в сучасному світі. За статистикою, вони зустрічаються у кожної 5-6 людини. Це пов’язано зі стрімким ритмом життя, необхідністю пристосовуватися до соціальних змін, інформаційними перевантаженнями. Профілактика та своєчасне лікування допоможуть зупинити розвиток цієї хвороби цивілізації.

Отже, невроз – поширена проблема сьогодення, але її можна успішно вирішити, якщо приділяти увагу психічному здоров’ю та звертатися по допомогу до фахівців.

FAQ

Ось відповіді на запитання про неврози з виділенням питань:

Що пити від неврозу?

Від неврозу рекомендують пити заспокійливі трав’яні чаї, наприклад з меліси, валеріани, пустирника. Також корисно пити мінеральну воду для мінералізації організму.

Звідки береться невроз?

Невроз виникає внаслідок тривалих стресів, психотравм, виснаження нервової системи, а також через спадкову схильність та особливості характеру людини.

Що є причиною невротичного механізму?

Причиною невротичного механізму є психотравмуюча ситуація, з якою людина не може впоратися конструктивно через внутрішні конфлікти та особливості психіки.

Що відноситься до неврозів?

До неврозів відносять різноманітні функціональні розлади нервової системи, такі як істерія, неврастенія, обсесивно-компульсивний розлад, фобії, тривожні розлади тощо.

Як лікувати істеричний невроз?

Істеричний невроз лікують за допомогою психотерапії, медикаментів для нормалізації нервової системи, а також фізіотерапевтичних процедур для загального заспокоєння організму.

Що таке тривожний невроз?

Тривожний невроз – це різновид неврозу, при якому людина постійно відчуває необґрунтовану тривогу, напруженість, очікування небезпеки.

Як при неврозі болить голова?

При неврозі головний біль носить напружувальний характер, може бути пульсуючим, стискаючим. Часто локалізується в лобовій чи скроневій ділянці.

Що таке Невротичність?

Невротичність – це риса характеру людини, яка полягає в підвищеній чутливості, тривожності, емоційній нестійкості. Така особа схильна до неврозів.

Які форми неврозу бувають?

Основні форми неврозу – це неврастенія, істерія, невроз нав’язливих станів, фобічні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, депресивний невроз.

Що таке невроз серця?

Невроз серця – це функціональний розлад роботи серця на тлі психоемоційних порушень при неврозі. Проявляється болями, перебоями, тахікардією.

Хто створив метод лікування неврозів?

Методи лікування неврозів створювали такі вчені, як З. Фрейд, К. Юнг, А. Бек та інші. Вони заклали основи психотерапії при невротичних розладах.

Що таке неврастенія?

Неврастенія – це різновид неврозу, що характеризується підвищеною стомлюваністю, дратівливістю, головними болями та іншими функціональними розладами.

Пов’язані напрямки

Помічаєте тривожні симптоми у себе чи близької людини

Звертайтеся! Лікарі IQMED у Львові допоможуть своєчасно виявити та вирішити проблему.

Обрані послуги0
Ви не обрали жодної послуги
Продовжити вибір
0