Біль у грудній клітці

Причини болю в грудній клітці…

Чнгрян Гаяне Вачиківна Кардіолог
Автор

Чнгрян Гаяне Вачиківна

Кардіолог, лікар функціональної діагностики, лікар першої категорії; кандидат медичних наук; асистент кафедри сімейної медицини ФДПО ЛНМУ ім. Данила Галицького; член Європейського товариства кардіологів (ESC)

Причини болю в грудній клітці

Біль у грудній клітці може бути викликаний захворюваннями серця, легень, травної системи, опорно-рухового апарату, а також мати психогенне походження.

Як лікар-кардіолог, я можу стверджувати, що біль у грудях є досить поширеною проблемою, з якою стикаються мільйони людей. Причини можуть бути абсолютно різними – від нешкідливих до потенційно небезпечних для життя. Тому при появі таких симптомів вкрай важливо з’ясувати основну причину та вчасно розпочати лікування за потреби.

Розглянемо детальніше основні фактори, що можуть спричинити біль у грудній клітці.

Захворювання серцево-судинної системи

Біль в грудній клітині

Однією з найпоширеніших причин болю в грудях є різноманітні патології серцево-судинної системи. Це можуть бути як гострі стани, що загрожують життю, так і хронічні захворювання.

Ішемічна хвороба серця має декілька форм. Одна з них стенокардія. Ішемічна хвороба виникає через порушення кровопостачання міокарда. Причиною є атеросклеротичні зміни в коронарних артеріях і звуження їх просвіту. В результаті м’яз серця не отримує достатньо кисню, що призводить до болю та дискомфорту за грудниною.

Біль носить нападоподібний характер, часто виникає під час фізичного навантаження або емоційного стресу. Для лікування можуть застосовуватися медикаменти, ангіопластика або коронарне шунтування.

Важливо пам’ятати, що ішемічна хвороба серця розвивається поступово протягом багатьох років. Тому при появі характерного болю слід негайно звернутися до лікаря для обстеження і запобігання розвитку інфаркту міокарда. Своєчасне виявлення та лікування ішемічної хвороби значно знижує ризик раптової смерті.

Інфаркт міокарда (інша форма ІХС) розвивається раптово і проявляється інтенсивним болем, що віддає в ліву руку, шию, нижню щелепу. Причиною є повна обструкція просвіту коронарної артерії тромбом, внаслідок чого частина серцевого м’яза вмирає.

Записатися на прийом online на сайті:

Причини болю в грудній клитці

Це гострий стан, який потребує негайного лікування у відділенні інтенсивної терапії. Проводиться тромболітична терапія, стентування або шунтування. Перші години при інфаркті вирішальні, тому вкрай важливо вчасно викликати швидку допомогу.

Смертність при інфаркті значно знижується при дотриманні рекомендацій лікарів щодо медикаментозної терапії, зміни способу життя та реабілітації.

Перикардит та міокардит – це запалення оболонок серця, які також супроводжуються болем у грудній клітці.

Перикардит може бути викликаний вірусною інфекцією, автоімунним захворюванням, травмою. Лікування полягає у застосуванні протизапальних та інших медикаментів.

При міокардиті уражається безпосередньо м’яз серця, що призводить до порушення серцевого ритму і серцевої недостатності. Важливо своєчасно діагностувати ці стани для запобігання ускладненням.

Пролапс мітрального клапана часто діагностується у молодих людей і характеризується нападами гострого болю в ділянці серця.

Причиною є вада розвитку клапана, через що він нещільно закривається. Це може спричиняти запаморочення, перебої в роботі серця. Лікування переважно консервативне.

Отже, захворювання серцево-судинної системи потребують пильної уваги. При появі болю в грудях варто терміново записатися до лікаря. Своєчасна діагностика та лікування дозволяють уникнути важких наслідків та зберегти здоров’я і життя пацієнта.

Захворювання легень та дихальної системи

 • Пневмонія, плеврит, бронхіт
 • Тромбоемболія легеневої артерії
 • Пневмоторакс
 • Бронхіальна астма

Біль у грудях може бути спричинений різноманітними захворюваннями легень та органів дихання. До них належать як гострі стани, так і хронічні хвороби.

Пневмонія, плеврит, бронхіт – це запальні процеси, які супроводжуються кашлем, лихоманкою, утрудненням дихання. Вони можуть викликати локальний біль в грудній клітці.

Особливо небезпечною є тромбоемболія легеневої артерії, коли тромб блокує кровопостачання частини легені. Це гострий стан, який потребує невідкладної медичної допомоги.

Пневмоторакс – потрапляння повітря в плевральну порожнину також супроводжується різким болем у грудях та утрудненим диханням.

Хронічні хвороби легень, зокрема бронхіальна астма, часто загострюються, викликаючи напади задухи та біль у грудній клітці.

Тому при респіраторних симптомах та болю в грудях не можна зволікати з зверненням до лікаря для своєчасної діагностики та лікування.

Захворювання травної системи

Часто біль у грудях може бути пов’язаний із захворюваннями органів травлення.

Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки характеризується періодичними нападами пекучого болю в епігастральній ділянці, що може віддавати у грудну клітку.

При гастроезофагеальній рефлюксній хворобі відбувається закид шлункового вмісту у стравохід, що викликає характерний пекучий біль за грудниною.

Гострий панкреатит супроводжується інтенсивним болем у верхній частині живота, який може віддавати у спину та грудну клітку.

При холециститі та жовчнокам’яній хворобі біль локалізується у правому підребер’ї, але також може бути відчутний у грудях.

Отже, у разі виникнення болю в грудях обов’язково слід виключити патологію органів травлення як можливу причину.

Захворювання опорно-рухового апарату

 • Остеохондроз, грижі міжхребцевих дисків
 • Травми ребер та міжреберних м’язів
 • Запалення хрящів грудини та ребер

Біль у грудній клітці може виникати при ураженнях кістково-м’язової системи, зокрема:

При остеохондрозі хребта через подразнення нервових закінчень може відчуватися ниючий біль у грудному відділі. Грижі міжхребцевих дисків також дають больовий синдром.

У разі травм ребер та міжреберних м’язів (розтягнення, розриви) виникає гострий локальний біль під час дихання та кашлю.

Запалення хрящової тканини грудини чи ребер (хондрит) проявляється стійким болем, припухлістю та почервонінням ураженої ділянки.

При підозрі на патологію опорно-рухового апарату необхідно провести рентгенографію, МРТ або КТ для встановлення точного діагнозу.

Психогенні причини

 • Панічні атаки
 • Стрес, тривожні розлади

Біль у грудях нерідко має психоемоційне підґрунтя.

При панічних атаках людина раптово відчуває інтенсивний страх, прискорене серцебиття, задуху. Це супроводжується болем або дискомфортом у грудній клітці.

Тривалий стрес, тривога також можуть спричиняти відчуття стискання, тяжкості в ділянці грудей. При цьому соматичне обстеження не виявляє патологій.

Важливо розрізняти справжній біль від психогенного. Допомогти в цьому може консультація лікаря-психотерапевта та за потреби курс антидепресантів чи транквілізаторів.

Записатися на прийом online на сайті:

Симптоми болю в грудній клітці

 • Характер болю: гострий, тупий, давлячий, пекучий, колючий
 • Локалізація: за грудниною, ліворуч, праворуч, в центрі грудної клітки; може віддавати в руку, спину, шию
 • Посилення болю при глибокому вдиху, кашлі, зміні положення тіла
 • Тривалість від декількох хвилин до годин або постійний
 • Супутні симптоми: задишка, пітливість, нудота, слабкість, тахікардія

Біль у грудях може значно відрізнятися за своїми характеристиками залежно від причини та локалізації проблеми.

За характером він може бути гострим, ріжучим, колючим або тупим, ниючим, давлячим. Інтенсивність болю також дуже різна – від слабкого дискомфорту до надзвичайно сильного болю.

Часто пацієнти відзначають посилення болю при глибокому диханні, кашлі, рухах тулуба. Зміна положення тіла або прийом знеболювальних препаратів може послабити або тимчасово усунути біль.

Важливими є також тривалість болю та наявність додаткових симптомів. Їх аналіз допомагає лікарю поставити правильний діагноз.

Діагностика болю в грудній клітці

Для виявлення причини болю необхідна комплексна діагностика:

 • Збір анамнезу, огляд та фізикальне обстеження
 • ЕКГ
 • Лабораторні аналізи крові
 • Рентгенографія або КТ органів грудної клітки
 • Ехокардіографія
 • Фіброгастродуоденоскопія
 • Консультації інших спеціалістів за показаннями

Визначення причини болю в грудях вимагає ретельного та всебічного обстеження.

На першому етапі лікар збирає скарги, анамнез, оглядає та проводить пальпацію хворого. Це дає первинну інформацію про можливе джерело проблеми.

Обов’язково проводиться ЕКГ в 12 відведеннях, загальний аналіз крові.

За потреби виконується рентгенографія або комп’ютерна томографія органів грудної клітки – це дозволяє виявити патологію легень, серця, стравоходу.

Ехокардіографія необхідна для докладного вивчення стану серця. Фіброгастродуоденоскопія застосовується для діагностики захворювань стравоходу та шлунку.

Такий комплексний підхід дає змогу точно визначити причину болю та призначити адекватне лікування.

Лікування болю в грудній клітці

Лікування призначається залежно від встановленого діагнозу і може включати:

 • Медикаментозну терапію: нітрати, анальгетики, інгібітори АПФ, антибіотики тощо.
 • Хірургічне лікування: стентування коронарних артерій, коронарне шунтування, видалення реберних хрящів при хондриті.
 • Фізіотерапевтичне лікування: лікувальна фізкультура, масаж, мануальна терапія при проблемах з хребтом.
 • Психотерапія при тривожних розладах і панічних атаках.

Вибір лікування залежить від встановленого діагнозу та причини болю. Медикаментозна терапія дозволяє усунути біль та вплинути на основне захворювання. За потреби можливе оперативне втручання. Фізіотерапія та психотерапія доповнюють лікування.

Своєчасне звернення до лікаря, обстеження та ефективна терапія дозволяють позбутися болю в грудях, запобігти ускладненням та покращити стан здоров’я. Тому варто уважно ставитися до таких симптомів та не затягувати з візитом до лікаря.

Записатися на прийом online на сайті:

Помічаєте тривожні симптоми у себе чи близької людини

Звертайтеся! Лікарі IQMED у Львові допоможуть своєчасно виявити та вирішити проблему.

Обрані послуги0
Ви не обрали жодної послуги
Продовжити вибір
0