Супровід перименопаузи та підготовка до менопаузи
Менопауза, або клімактеричний період (від грец. climacteric – щабель сходів), – це природний етап у житті жінки, під час якого через вікові зміни в організмі поступово згасає робота яєчників. Це призводить до зниження репродуктивної функції та припинення менструацій. Менопауза зазвичай настає у віці 48 – 51 рік та офіційно діагностується після 12 місяців відсутності менструацій.
Перименопауза – це перехідний період, що передує менопаузі та може тривати від кількох місяців до 5 років. У цей час відбуваються значні фізичні та психологічні зміни. Багато жінок відчувають такі симптоми, як припливи жару, нічна пітливість, розлади сну, зміни ваги, зниження енергії, проблеми із сексуальним життям і порушення пам’яті. Деякі з цих проявів можуть збігатися з симптомами депресії.
Окрім фізичних змін, жінки в середньому віці часто стикаються з додатковими стресовими факторами: зміною способу життя, доглядом за старіючими батьками, від’їздом або поверненням дорослих дітей, фінансовими труднощами, змінами у стосунках і ставленні до власного тіла. Усі ці чинники можуть впливати на емоційний стан та загальне самопочуття.
Деяким жінкам достатньо змінити спосіб життя, щоб утримувати симптоми на терпимому рівні, тоді як інші знаходять полегшення за допомогою медикаментів. Це призводить до великої варіативності способів лікування симптомів менопаузи.
В цій статті ми дамо відповіді на основні питання, з якими звертаються жінки, які наближаються до менопаузи та проходять лікування у клініці IQMED.
Основні симптоми перименопаузи: чому вони виникають?
Перименопауза – це перехідний період перед настанням менопаузи, під час якого організм жінки зазнає гормональних змін. В цей час жінка є особливо вразливою.
Виділяють п’ять основних груп скарг у жінок в період перименопаузи:
- зміна психоемоційного фону (перепади настрою, проблеми зі сном)
- порушення регулярності менструального циклу
- вазомоторні прояви (клімактеричні прояви, припливи та пітливість)
- генітоуринарний синдром (дискомфорт та сухість піхви, часте сечовипускання)
- набір ваги
Розглянемо детальніше кожну з них.
1) Зміна психоемоційного фону
Зміна психоемоційного фону зазвичай проявляється різкими змінами настрою, проблемами зі сном (безсоння), погіршенням пам’яті та іноді симптомами депресії. З проблемами порушення сну стикається близько 40% жінок. Існує кілька теорій щодо того, чому жінки в цей період вдвічі частіше хворіють на депресію. Одна з теорій полягає в тому, що існує “вікно вразливості”, тобто деякі жінки більш чутливі до гормональних змін, які відбуваються під час перименопаузи, що підвищує ризик розвитку депресії. Крім того, найбільшому ризику піддаються жінки, які вже мали депресивний настрій в анамнезі в ранньому віці. Якщо жінка відчуває різкі зміни психоемоційного фону, рекомендовано звернутись за допомогою до лікаря-психіатра.
Чому це відбувається?
Причиною виникнення менопаузи є зупинка синтезу гормону естрогену яєчниками. Наявний дефіцит естрогену змінює загальний гормональний фон жінки. Рецептори естрогену широко розташовані в головному мозку, зокрема в зонах, що регулюють емоційний стан та когнітивні функції. Коливання рівня естрогену під час перименопаузи можуть впливати на настрій, точний механізм цього процесу досі вивчається.
Крім гормональних змін, на самопочуття можуть впливати й інші фактори, такі як:
- Зміни у способі життя (рівень фізичної активності, харчові звички)
- Сексуальне здоров’я та стосунки
- Стресові події або життєві обставини
- Інші симптоми менопаузи (припливи)
Важливо розуміти, що кожна жінка переживає цей період індивідуально, і своєчасна консультація з лікарем допоможе знайти ефективні способи покращення самопочуття.
2) Порушення регулярності менструального циклу
Менструація під час перименопаузи є нормальним явищем, згасання менструальної функції відбувається поступово, але сама менструація зазнає змін. Рясність виділень може змінюватися в обсязі, час між менструаціями може збільшуватися, або навпаки – скорочуватися, або тривало “мазатись”. Якщо менструація стає більш тривалою, рясною або повторюється частіше, слід звернутися до лікаря акушера-гінеколога, оскільки це може свідчити не лише про симптоми перименопаузи, а й про зміни стану ендометрію, в тому числі рак ендометрію.
Чому це відбувається?
Це відбувається в результаті поступового зменшення синтезу гормонів естрогену та прогестерону, які впливають на регулярність менструального циклу.
3) Вазомоторні прояви (клімактеричні прояви), ще їх називають “припливи”.
Припливи – це раптове інтенсивне відчуття жару у верхній частині тіла, особливо в області обличчя, шиї та грудей. Кожен епізод припливу зазвичай триває від 1 до 5 хвилин і може супроводжуватися пітливістю, ознобом і тривогою. Деякі жінки відчувають прискорене серцебиття. Нічна пітливість – це припливи жару, які виникають під час сну. Також може виникати озноб, що призводить до тремтіння. Припливи можуть варіюватися від легких і терпимих до сильних і виснажливих. Легкі припливи можуть відчуватися як відчуття жару без потовиділення. При сильних припливах відчуття жару і потовиділення може бути настільки сильним, що жінка змушена припинити активність. Деякі жінки відчувають припливи протягом декількох років, тоді як інші можуть страждати від них десятиліттями.
Чому це відбувається?
Причиною припливів є порушення терморегуляції, яка, в свою чергу, виникає через дефіцит естрогену.
4) Генітоуринарний синдром (сухість в піхві, часте сечовипускання)
Генітоуринарний синдром менопаузи визначається як сукупність ознак і симптомів, пов’язаних з дефіцитом естрогенів, які можуть включати зміни статевих губ, піхви, вагінального отвору, клітора, уретри і сечового міхура. Синдром включає генітальні симптоми сухості, подразнення та печіння, сексуальні симптоми, такі як біль при вагінальному проникнення та сечові симптоми. Ці симптоми можуть варіюватися від злегка дратівливих до виснажливих.
Сухість і витончення піхви, які виникають внаслідок зниження рівня естрогену в період менопаузи, є найпоширенішою причиною болючого сексу в середньому віці і пізніше.
Чому це відбувається?
Причиною знову є гормон естроген. Менша кількість естрогену означає меншу кількість вагінального секрету (змазки) і меншу здатність піхви до розтягування через зниження кількості колагену у стінках слизової. Піхва також може вкорочуватися і ставати вужчою в ділянці відкриття. У деяких жінок це призводить до відчуття стиснення піхви під час статевого акту, а також до болю та печіння.
5) Набір ваги
Перименопауза (клімакс) часто призводить до збільшення ваги і накопичення жирової тканини в області талії та рук. Це стає причиною розвитку менопаузального вісцерального ожиріння та розвитку цукрового діабету 2 типу. І в такому випадку необхідно звертатись до ендокринолога, щоб не допустити розвитку цього стану.
Чому це відбувається?
Це відбувається в результаті гормональних змін в організмі: з одного боку зниження рівня гормонів естрогену та прогестерону посилює відчуття голоду і зменшує м’язову масу, а з іншого – уповільнюється обмін речовин, що сприяє набору ваги навіть без зміни харчового раціону.
Як полегшити симптоми перименопаузи?
Перименопауза – природній процес старіння, тож можна просто змиритись, перечекати, перетерпіти, втрачаючи кілька місяців або років життя на приховування симптомів, вимушеної зміни та адаптації свого звичного ритму життя до потреб організму.
А можна не терпіти незручності та звернутись до фахівців, які допоможуть максимально комфортно зі збереженням якості життя, пройти цей етап, мінімізувавши усі негативні прояви та можливі ризики.
У Клініці IQMED ми розробили програму “Супровід жінки під час перименопаузи”, метою якої є допомогти жінці впевнено, повною сил та енергії пройти цей етап.
Що включає Програма “Супровід жінки під час перименопаузи” у клініці IQMED
Ми розуміємо, наскільки важливо залишатись максимально ефективною, працездатною та здоровою в період клімактеричних змін, яких, на жаль, неможливо уникнути, однак, можливо уникнути неприємних симптомів. До створення та реалізації Програми “Супровід жінки під час перименопаузи” ми залучили провідних гінекологів, ендокринологів, терапевтів та психіатрів клініки IQMED, які спільно “ведуть” жінку через даний етап життя.
Першим етапом Програми є консультація у лікаря-гінеколога та базовий гінекологічний огляд, аналізи за показами та інструментальні обстеження (УЗД, мамографія і денситометрія, тощо). Збір анамнезу та фізикальне обстеження допомагають виявити найбільш виражені симптоми менопаузи та визначити тактику ведення пацієнтки.
Після отриманих результатів обстежень, лікар формує індивідуальний план лікування та узгоджує з пацієнткою доцільність консультацій з іншими вузькими спеціалістами. Для прикладу, до ендокринолога пацієнтка направляється для виключення супутньої ендокринної патології (захворювання щитоподібної залози, гіперпролактинемія, наявність цукрового діабету 2 типу, тощо).
Є три способи лікування симптомів перименопаузи:
- гормональне лікування (призначення менопаузальної гормональної терапії (МГТ));
- негормональне лікування (лікування рослинними препаратами);
- немедикаментозне лікування (зміна способу життя).
Давайте детальніше розглянемо кожен з них.
Немедикаментозне лікування симптомів менопаузи
Щоб мінімізувати симптоми перименопаузи важливо вести здоровий спосіб життя, регулярно займатись спортом, відмовитись від куріння, проводити час на свіжому повітрі, підтримувати оптимальну вагу та зменшити рівень стресу. Однак, дотримання здорового способу життя не дає гарантії уникнення симптомів менопаузи, все залежить від особливостей конкретної жінки.
Менопаузальна гормональна терапія (МГТ) симптомів менопаузи
Менопаузальна гормональна терапія (МГТ) – найбільш поширений спосіб стратегії лікування симптомів перименопаузи. Прийом препаратів МГТ та модифікація способу життя дають найкращі результати лікування. Завдання МГТ – частково компенсувати знижену функцію яєчників при дефіциті статевих гормонів, використовуючи оптимальні дози препаратів, які покращують якість життя та загальний стан пацієнток.
МГТ є найбільш ефективною терапією вегетативних симптомів та проявів генітоуринарного синдрому, про які ми говорили вище. Завданням гінеколога при призначенні МГТ – індивідуалізувати препарати та дозування відповідно до симптомів, особистого та сімейного анамнезу, результатів відповідних досліджень, побажань та очікувань пацієнтки.
Негормональна терапія симптомів менопаузи
Для жінок, яким протипоказане призначення МГТ, лікування негормональними медикаментозними засобами є єдиним варіантом. Лікарські засоби на основі рослинних екстрактів циміцифуги та сангвінарії полегшують прояви вегетативних синдромів, для лікування припливів жару використовується бетааланін. Якщо є потреба у призначенні препаратів заспокійливої дії під час менопаузи лікар призначає селективні інгібітори зворотнього захоплення серотоніну.
Висновок:
Менопауза – це природний етап у житті кожної жінки, якого неможливо уникнути, проте сучасна медицина дозволяє суттєво мінімізувати її симптоми та зберегти високу якість життя. Завдяки індивідуальному підходу фахівців, можливе призначення гормональної або негормональної терапії, корекція способу життя, раціону та фізичної активності. Контроль за станом здоров’я, вчасне реагування на зміни та підтримка професіоналів допоможуть пройти цей період з комфортом та без значного впливу на щоденне життя.
Матеріал підготований на основі уніфікованого клінічного протоколу «МЕНОПАУЗАЛЬНІ ПОРУШЕННЯ ТА ІНШІ РОЗЛАДИ В ПЕРИМЕНОПАУЗАЛЬНОМУ ПЕРІОДІ»