Ехокардіографія (ЕхоКГ) – це ультразвукове дослідження серця, що дає змогу лікарям візуалізувати структури серця, оцінити його функцію та виявити можливі порушення чи дефекти.
Згідно міжнародних рекомендацій і протоколів, проведення ЕхоКГ рекомендовано всім без виключення дітям, хоча б один раз в житті. Це дослідження у новонароджених і немовлят має низку ключових причин:
Виявлення вроджених вад серця
Багато вроджених вад серця можуть бути виявлені відразу після народження дитини. Визначення характеру і ступеня вади в ранньому віці дає змогу своєчасно розпочати необхідне лікування і запобігти розвитку ускладнень.
Оцінка функції міокарда
Крім структурних аномалій, ЕхоКГ також дає змогу оцінити роботу міокарда – серцевого м’яза. Це особливо важливо для визначення функціонального стану серця і вибору подальшої тактики лікування.
Діагностика інфекцій та запалень
Деякі інфекції або запальні процеси можуть вплинути на серце новонародженого. За допомогою ЕхоКГ серця можна визначити наявність і ступінь таких станів, що дає змогу розпочати своєчасне лікування.
Моніторинг лікування
Якщо у дитини було виявлено серцеві проблеми до народження або відразу після нього і було розпочато лікування, ЕхоКГ допомагає лікарям відстежувати ефективність терапії і, за необхідності, коригувати її.
Оцінка ризику розвитку ускладнень
У новонароджених із певними станами або захворюваннями може бути підвищений ризик розвитку серцевих ускладнень. ЕхоКГ дозволяє лікарям визначити цей ризик і вжити заходів для його мінімізації. У висновку, ЕхоКГ є невід’ємним інструментом у педіатричній кардіології, даючи змогу лікарям своєчасно виявляти і лікувати серцеві захворювання у найменших пацієнтів.
Процедуру проводить лікар-кардіохірург Петров Віталій Федорович
Професійна освіта
- Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, спеціалізація «Ультразвукова діагностика», 2018р.;
- Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, спеціалізація «Хірургія серця та магістральних судин», 2011р.;
- Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, інтернатура «Хірургія», 2011р.;
- Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, спеціальність «Лікувальна справа», 2008р.
Подальша освіта
- Стажування у дитячій лікарні Філадельфії, 2019 р.;
- Стажування у Королівському дитячому госпіталі, м. Мельбурн, 2019 р.;
- «Cardiacmorphology», Університетський коледж Лондона, 2018 р.;
- Стажування у дитячій лікарні Prokocim, м. Краків, 2017 р.;
- Стажування у науково-практичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії, м. Київ, 2014 р.
Досвід роботи:
- Лікар ультразвукової діагностики «IQMED Clinic», 2022 р. – дотепер;
- Кардіохірург 1 Територіального медичного об’єднання м. Львова, 2020 р. – дотепер;
- Кардіохірург Львівської обласної клінічної лікарні, 2011-2019р.
Чи безпечна ехокардіографія для немовлят?
Оскільки ультразвукові хвилі є повністю безпечними для дитини, дослідження триває близько 15 хвилин та абсолютно безболісне – немає обмежень в кількості виконання УЗД досліджень на рік незалежно від віку.
Саме тому міжнародні експерти наполегливо рекомендують виконати перше УЗД серця дитини під кінець першого місяця життя.
Результати першого УЗД серця у дітей
Якщо серце сформовано правильно, немає додаткових отворів (як відкрите овальне вікно, дефект міжпередсердної або міжшлуночкової перетинки та ін.), боталова протока закрита – більше планові УЗД серця не виконують, тільки за наявністю скарг та рекомендацією лікаря.
Якщо ж лікаря УЗД щось насторожило – може бути рекомендоване повторне УЗД через деякий час або консультація кардіохірурга.
Чи потрібне УЗД серця старшим дітям?
Що робити, якщо дитина вже доросла, а УЗД серця ніколи не проводилось? Скарг немає, дитина почуває себе добре, можливо вже і не варто?
Тут відповідь однозначна – кожна дитина хоча б 1 раз в житті має пройти скринінгове УЗД обстеження серця, тобто обстеження при відсутності скарг з метою виключення вроджених вад.
Людський організм дивовижна система, яка часом дуже довго може справлятись з проблемою без симптомів. Часом вроджені дитячі вади починають турбувати тільки в дорослому віці, коли оперативне лікування вже не має сенсу або не настільки ефективне.
Тому виконання скринінгового УЗД – це єдина можливість бути певним у відсутності вроджених вад, без вагань віддати дитину на спорт та бути спокійним за її серце.