Кашлюк, дифтерія і правець — важкі інфекційні захворювання, що ведуть до серйозних наслідків. Вакцинація «Бустрікс» в Києві використовується, як бустерна імунізація (ревакцинація), для досягнення стійкого специфічного імунітету проти трьох інфекцій (АКДП).
Кашлюк — бактеріальна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом і що викликає нападоподібний спазматичний кашель. У дітей кашлюк часто дає ускладнення у вигляді бронхіту і пневмонії. При тяжкому перебігу захворювання сильний кашель може стати причиною патологічних змін в області голосових зв’язок і гортані, розриву барабанної перетинки, появи гриж, крововиливів, порушення дренажної функції легень, ускладнень з боку нервової системи та ін.
Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, для якого характерні місцевий запальний процес слизових (найбільш часто — верхніх дихальних шляхів), загальна інтоксикація організму і токсичне ураження серця, судин і нервової системи. Залежно від локалізації процесу бактерія може вражати очі, вуха, шкіру і статеві органи. Розвиток ускладнень пов’язаний з виділенням бактерією і впливом на організм найсильнішого дифтерійного токсину, що викликає паралічі серцевих і дихальних м’язів, діафрагми, розвиток міокардиту і невритів.
Правець — небезпечне інфекційне захворювання, при якому негативному впливу піддається нервова система. Характеризується гіпертонусом м’язів, сильними судомами, що приводять до розривів м’язів, переломів. Ускладнення правця — асфіксія і зупинка серця, а також сепсис (у маленьких дітей).
Особливості вакцини «Бустрикс»
«Бустрикс» (Boostrix, виробництво Бельгія) — комбінована вакцина, спрямована на вироблення імунітету проти правця, дифтерії та кашлюку. Вакцина складається з правцевого, дифтерійного анатоксинів та антигенів збудника кашлюка. «Бустрікс» належить до ацеллюлярних, очищенних, інактивованних вакцин, тому переноситься набагато легше. При цьому, сформований імунітет є стійким.
Інактивована вакцина містить компоненти, які повністю позбавлені здатності інфікувати, але зберегли властивість викликати імунну відповідь організму і сформувати імунітет проти захворювання.
Показання для вакцинації «Бустрікс»:
- Ревакцинація дітей з 4 років.
- Ревакцинація дорослих.
- Повторна вакцинація для поїздок за кордон.
- Вакцинація дітей і дорослих, про щеплення яких немає точної інформації.
- Вакцинація осіб, які не завершили курс проти кашлюка, дифтерії, правця.
- Вакцинація дорослих, яким потрібен захист від кашлюка (жінки, які планують вагітність, медичні працівники й т.д.).
Протипоказання до вакцинації «Бустрікс»:
- Судомний синдром.
- Епілепсія, енцефалопатія.
- Аутоімунні захворювання.
- Шок або колапс в анамнезі.
- Індивідуальна непереносимість окремих компонентів «Бустрікс»;
- Підвищення температури тіла понад 40 градусів після введення АКДП- вакцини.
- Тимчасова тромбоцитопенія в анамнезі на введення вакцини від дифтерії, кашлюка та правця.
- Наявність в анамнезі алергічної реакції на будь-яке щеплення від дифтерії, кашлюка та правця.
- Кишкові інфекції, гострі респіраторні інфекції та інші захворювання, що супроводжуються підвищенням температури (вакцинацію можна провести після зниження температури до норми або після повного одужання).
- Вакцинацію необхідно відкласти, якщо у пацієнта на даний момент спостерігається гостре захворювання з лихоманкою, хронічне захворювання в стадії загострення (в тому числі, алергії).
Фахівці відзначають, що щеплення «Бустрікс» може бути зроблене ВІЛ-інфікованим особам, а також при наявності незначної інфекції, судом в анамнезі або побічних ефектів від вакцинації у найближчих родичів. Крім того, вагітність і годування груддю не є абсолютними протипоказаннями проти вакцинації «Бустрікс». Доцільність використання препарату визначає лікар.
Ревакцинація
Ревакцинація — це повторне введення вакцини через певні періоди після первинної імунізації для підтримки поствакцинального імунітету. Вакцина «Бустрікс» містить зменшені дози всіх прищепних компонентів, тому не викликає важких наслідків і ускладнень після введення препарату.
Ревакцинація вакциною «Бустрікс» дає специфічний імунний захист проти дифтерії, правця та кашлюку терміном до 10 років. При вакцинації дітей у віці від 11 до 18 років, яким до цього не робилося щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку протягом попередніх 5 років всього лише 1 доза «Бустрікс» індукує імунну відповідь проти хвороб. Такий же захист отримують особи старше 40 років, у яких не було відповідної вакцинації протягом останніх 20 років або зовсім не мають щеплень.
Вакцинація в клініці IQMED відрізняється безпекою, високим професіоналізмом медиків, безперечною якістю медичних препаратів та дотриманням режиму зберігання вакцини.
Як проводиться вакцинація?
Перед вакцинацією «Бустрікс» проводиться стандартна підготовка до щеплення: консультація у педіатра / терапевта, виключення протипоказань, антигістамінна терапія при відповідних показаннях. При необхідності може бути призначено додаткове обстеження в імунолога або алерголога клініки. У день щеплення слід уникати підвищеного фізичного навантаження, заняття в спортивних гуртках та секціях краще скасувати.
Вакцина «Бустрікс» вводиться внутрішньом’язово в дельтоподібний м’яз в положенні вакцинованого сидячи або лежачи.
Після введення «Бустрікс» протягом 30 хвилин за пацієнтом ведеться необхідне медичне спостереження. Прищепні кабінети клініки мають всі необхідні препарати й обладнання для надання допомоги та проведення протишокової терапії в разі розвитку алергії.
Протягом декількох днів після щеплення краще уникати місць скупчення великої кількості людей.