Коли новонароджену дитину приносять до педіатра в перші тижні життя, та мама чує рекомендацію “Вам треба виконати УЗД серця”, реакція матері буває неоднозначна. мв
Дехто відчуває страх, через те, що лікар почула щось недобре при огляді. Інші відносяться скептично, через те, що УЗД виконувалось мінімум тричі під час вагітності і все було добре, то нащо робити його знов? Деякі хвилюються, що треба зайвий раз тягти дитину до лікарні та опромінювати.
Тож давайте розберемося, чи дійсно таке дослідження необхідне і чи безпечне воно?
Навіщо потрібно робити УЗД серця дітям?
Спочатку, варто зазначити, що міжнародні кардіологічні рекомендації радять виконати перше УЗД серця під кінець першого місяця життя дитини. Саме такий термін пояснюють структурними змінами серця після народження.
Під час внутрішньоутробного розвитку, коли дитина не дихає самостійно, а отримує кисень завдяки матері, її легені не функціонують. Для того, щоб кров могла оминати непрацюючі легені, плід має додаткову судину, яка розташована між легеневою артерією та аортою. Вона називається аортальна або боталова протока.
Коли дитина народжується та робить перший вдих, ця судина стає непотрібною і має самостійно закритись. У більшості випадків, цей процес займає до 1-2 днів. Якщо цього не відбувається, кров за градієнтом тиску із аорти перетікає в легеневі судини, що з часом викликає перевантаження легень та серця, і призводить до важких бронхолегеневих та серцевих захворювань.
Максимально дозволений час на очікування облітерації (тобто закриття) аортальної протоки – 1 місяць. Після цього терміну шанси на самостійне закриття стають мінімальними, і задля збереження здорового серця та легень дитині необхідне хірургічне закриття цього дефекту.
Записатися на прийом online на сайті:
Чи безпечна ехокардіографія для немовлят?
Оскільки ультразвукові хвилі є повністю безпечними для дитини, дослідження триває близько 15 хвилин та абсолютно безболісне – немає обмежень в кількості виконання УЗД досліджень на рік незалежно від віку.
Саме тому міжнародні експерти наполегливо рекомендують виконати перше УЗД серця дитини під кінець першого місяця життя.
Результати першого УЗД серця у дітей
Якщо серце сформовано правильно, немає додаткових отворів (як відкрите овальне вікно, дефект міжпередсердної або міжшлуночкової перетинки та ін.), боталова протока закрита – більше планові УЗД серця не виконують, тільки за наявністю скарг та рекомендацією лікаря.
Якщо ж лікаря УЗД щось насторожило – може бути рекомендоване повторне УЗД через деякий час або консультація кардіохірурга.
Чи потрібне УЗД серця старшим дітям?
Що робити, якщо дитина вже доросла, а УЗД серця ніколи не проводилось? Скарг немає, дитина почуває себе добре, можливо вже і не варто?
Тут відповідь однозначна – кожна дитина хоча б 1 раз в житті має пройти скринінгове УЗД обстеження серця, тобто обстеження при відсутності скарг з метою виключення вроджених вад.
Людський організм дивовижна система, яка часом дуже довго може справлятись з проблемою без симптомів. Часом вроджені дитячі вади починають турбувати тільки в дорослому віці, коли оперативне лікування вже не має сенсу або не настільки ефективне.
Тому виконання скринінгового УЗД – це єдина можливість бути певним у відсутності вроджених вад, без вагань віддати дитину на спорт та бути спокійним за її серце.