Артеріальна гіпертензія є найпоширенішою серцево-судинною хворобою у світі. Вона характеризується стійким підвищенням артеріального тиску вище 140/90 мм рт. ст.
Сучасна медицина заперечує терміни “робочий тиск”, “мій тиск” та подібне, тому межа 140/90 мм рт. ст. є сталою та не залежить від віку, статі або інших індивідуальних особливостей.
Причини підвищення артеріального тиску
Причин підвищення артеріального тиску дуже багато. Іноді гіпертонія є симптомом іншого захворювання (наприклад ендокринних хвороб, хвороб нирок та ін.), і носить назву симптоматичної артеріальної гіпертензії.
Частіше стійке підвищення тиску є самостійною хворобою, що виникає через дисбаланс відповідних систем в організмі людини та має власні механізми розвитку. Таке захворювання носить назву гіпертонічна хвороба.
Доки причина підвищення тиску не виявлена, або якщо після комплексного обстеження виявити її так і не вдалося, така гіпертензія буде мати назву есенціальної артеріальної гіпертензії.
Підвищення тиску: один симптом, різні діагнози
Незважаючи на те, що в основі всіх цих діагнозів лежить один і той самий симптом – підвищення артеріального тиску, та всі вони мають схожі клінічні прояви, лікування цих станів може принципово відрізнятися.
Тільки після бесіди, огляду та комплексного інструментального та лабораторного обстеження лікар-кардіолог здатен встановити остаточний діагноз та підібрати лікування, спрямоване не тільки на покращення самопочуття пацієнта, а і на механізми розвитку захворювання.
Варто зазначити, що симптоматичну артеріальну гіпертензію іноді можна вилікувати повністю, усунувши причину підвищення тиску, а гіпертонічна хвороба є хронічним захворюванням, лікування якої у більшості випадків пожиттєве і безперервне.
Артеріальна гіпертензія – “тихий вбивця”
Навіть за відсутності скарг та нормальному самопочутті, підвищення артеріального тиску примушує страждати органи і системи нашого організму, викликаючи порушення їх функції. Лікарі називають ці органи “органи-мішені” і відносять до них серце, нирки, головний мозок, очі та судини.
Компенсаторні механізми нашого організму дуже великі, і довгий час людина може не мати жодних скарг при підвищенні артеріального тиску, доки його негативний вплив не призводить уражень цих органів-мішеней, і часто, на жаль, не зворотних ушкоджень.
Саме за такий перебіг артеріальну гіпертензію називають “тихий вбивця” і саме тому так важливо комплексно обстежити пацієнта, вчасно підібрати правильне лікування, запобігти розвитку ускладнень або зупинити їх прогресування.
Діагностика артеріальної гіпертензії
Найбільш поширеними діагностичними методами, що використовуються у всіх пацієнтів з гіпертонією, є:
- ЕКГ та ехокардіоскопія (з метою дослідження стану серця);
- УЗД судин голови, шиї та кінцівок;
- Дослідження рівня білка у сечі;
- Дослідження маркерів ураження нирок у крові;
- Визначення рівня холестерину.
У пацієнтів з симптоматичною артеріальною гіпертензію або за наявності супутніх захворювань, цей перелік може бути розширено, проте всі методики є безпечними для пацієнта, а комплексне обстеження займає 2-3 дні.
Записатися на прийом online на сайті:
Лікування гіпертонічної хвороби
Як і більшості хронічних станів, лікування гіпертонічної хвороби в першу чергу має включати модификацію способу життя, дієту, підвищення рухової активності, нормалізацію сну та відпочинку.
На сьогоднішній день існує більше 10 груп гіпотензивних препаратів, які використовують для зниження артеріального тиску. Кожна група має свої переваги та обмеження, побічні ефекти, тривалість дії, вплив на супутні стани і захворювання та можливості комбінації з іншими ліками. Тому процес підбору препаратів та дози є індивідуальним, може зайняти певний час та потребує щільної співпраці лікаря і пацієнта з обов’язковим веденням щоденника артеріального тиску.
За умови своєчасної постановки діагнозу, виявлення ускладнень та початку терапії, гіпертонічна хвороба не обмежує активність пацієнта та не знижує якість його життя, що є головною метою лікування.